Práve Vianočné sviatky môžu byť pre pacient s mentálnou anorexiou veľmi náročným obdobím. „Hory“ jedla môžu byť rovnako desivé ako hniezdo pavúkov pre arachnofobika (človek trpiaci fóbiou z pavúkov).
Pre mnohých sú Vianočné sviatky spojené s pečením vianočného pečiva, prípravou rôznych vianočných dobrôt, ktoré naplnia nielen štedrovečerný stôl. Behom celého týždňa od 24.12. do 31.12. má väčšina ľudí tendenciu k väčšiemu príjmu potravy než obyčajne. Pokiaľ to nedopadne takým prejedením, ktoré skončí žlčníkovým záchvatom (kolegovia na chirurgických oddeleniach by vedeli rozprávať o tom, ako behom vianočného týždňa takýchto prípadov pribúda), v podstate je to v poriadku. Občasné hodovanie človeka neohrozí. Ako však toto obdobie prežíva človek trpiaci mentálnou anorexiou?
Práve Vianočné sviatky môžu byť preňho veľmi náročným obdobím. „Hory“ jedla môžu byť rovnako desivé ako hniezdo pavúkov pre arachnofobika (človek trpiaci fóbiou z pavúkov).
Pokiaľ sa nachádza vo vrcholnej fáze ochorenia, keď v podstate neprijíma takmer žiadnu potravu, môže sa oslavám Vianoc radšej úplne vyhnúť. V domácnosti môžu vznikať mnohé konflikty o tom, čo sa bude pripravovať na sviatočnú tabuľu, či bude dotyčný jesť, či sa zúčastní štedrovečernej večere. Niekedy, vzhľadom k nemožnosti vyhnutia sa všeobecnému hodovaniu, toto doženie trpiacich k zúfalej snahe eliminovať prijaté kalórie a siahnu po do tej doby nepoužívaných eliminačných metódach, ako je zvracanie, či zneužívanie preháňadiel. Obava z prijatia kaloricky bohatého jedla, alebo proste jedla ako takého je silnejšia, než všetka vianočná atmosféra a sviatky môžu končiť rozhádanou rodinou.
Ani pacient v rekonvalescencii, ktorý sa učí prijímať potravu pravidelne a v bežnom roku už zaznamenáva dôležité a ťažko vybojované úspechy k návratu k bežnému stravovaniu, nemusí prežívať Vianoce radostne. Nástrahy plných stolov, tácok so zákuskami, vyprážonou rybou, či rezňami ho môžu desiť a vyvádzať z rovnováhy. Ustrážiť a ustáť si vycibrený jedálniček, ktorý konečne prináša do mysle aspoň malý kúsok rovnováhy a znamená postupné, mierne zvyšovanie hmotnosti, môže byť pod náporom dobrosrdečných príbuzných náročné. Z obavy, aby nedošlo k porušeniu zavedeného, aby sa nepresiahla kalorická hodnota jedálnička, majú pacienti skôr tendenciu si porcie zmenšovať, uberať alebo servírované jedlo schovávať. A tak sa na miesto prežitia spokojných sviatkov vracajú o krok späť. Alebo aj o tri.
Na tomto mieste by som preto chcela poprosiť práve dobrosrdečných príbuzných, aby využili svoju dobrosrdečnosť k tolerantnosti a trpezlivosti a nie k nútenému hodovaniu. Rozumiem tomu, že to myslíte dobre. Ale Vaši blízky, ktorí bojujú s anorexiou potrebujú behom Vianoc Vás, Vašu trpezlivosť, lásku a starostlivosť. A nie plné tácky jedla. Nájdite na Vianociach viac, než len nekončiace stolovanie. Objavte staré aj nové tradície. Venujte si čas, ktorý voľné dni ponúkajú. Objavte znovu Dickensovského Ducha Vianoc. 😊
O tom, ako zvládnuť jedálniček pri rekonvalescencii z porúch príjmu potravy si ešte povieme v ďalšom článku. Aj so vzorovým jedálničkom.
Späť na článkyZmyslom tohto článku je hlavne upozorniť na to, že s poruchami príjmu potravy sa dá bojovať na niekoľkých úrovniach a je potrebné všetky tieto úrovne využiť. Nezanedbajte to, čo máte vo svojich rukách!
Dozvedieť sa viacPrevencia sa často spája s tzv. **zdravým životným štýlom**, ktorý zahŕňa racionálne stravovanie, primeraný pohyb, odpočinok a duševnú hygienu. V dnešnej dobe je v rámci prevencie často skloňované aj očkovanie. Čo z toho sa dá využiť v prevencii mentálnej anorexie, či bulímie?
Dozvedieť sa viacV marci 2020 preto vydala Európska asociácia pre psychoterapiu a následne jej jednotlivé sekcie odporúčania pre vedenie on-line terapie (https://www.europsyche.org/special-information-covid-19/). On-line terapia má 4 podoby: telefonický hovor, videokonferencia, štruktúrovaná e-mailová komunikácia a terapia pomocou výmeny textových správ (chat).
Dozvedieť sa viacOn-line poradňa pre všetkých, čo sa stretávajú s poruchami príjmu potravy a obezitou