Poruchy príjmu potravy u detí

Poruchy príjmu potravy sú považovane za závažné psychické ochorenia s výskytom od detstva až do dospelého veku. Majú vysoké riziko trvalých následkov v oblasti psychosomatického vývoja a reprodukčných funkcií. Preto je dôležité ochorenie včas rozpoznať a v krátkom čase začať efektívnu liečbu, najmä v detskej populácií.

Poruchy príjmu potravy u detí
  • Poruchy príjmu potravy sú považovane za závažné psychické ochorenia s výskytom od detstva až do dospelého veku. Majú vysoké riziko trvalých následkov v oblasti psychosomatického vývoja a reprodukčných funkcií. Preto je dôležité ochorenie včas rozpoznať a v krátkom čase začať efektívnu liečbu, najmä v detskej populácií.
  • Diagnostika v detskom veku je v niektorých aspektoch odlišná od diagnostiky dospelého veku. Napríklad pokles hmotnosti, nie je jasným ukazovateľom. Niekedy u detí skôr dôjde k spomaleniu alebo k zástave rastu a vývinu, ako k poklesu hmotnosti. Stagnácia v raste je pritom v niektorých fázach normálna, preto môže porucha príjmu potravy dlhšie unikať pozornosti.
  • V detskom veku sú to najmä rodičia, ktorí si všimnú, že ich dieťa mení správanie, uzatvára sa do seba. Rodičia môžu pozorovať zvýšenú manipuláciu s jedlom, náhly záujem o zdravé stravovanie, extrémne cvičenie, zmenu osobnosti, náladovosť či podráždenosť. Deti trpiace poruchami príjmu potravy zažívajú veľkú neistotu a strácajú pocit bezpečia. Zdá sa im, že nič nemajú pod kontrolou, majú narušené vnímanie vlastnej hodnoty.
  • Ako to vzniká? Poruchy príjmu potravy sú typickým predstaviteľom biopsychosociálneho ochorenia, čo znamená, že tých koreňov je viac. Rozhoduje aj genetická predispozícia, ktorá sa prejaví (alebo aj neprejaví) pod vplyvom rodinného a sociálneho prostredia. Na deti veľmi vplýva ich okolie, názor spolužiakov, kamarátov, či názory, ktoré sú prezentované v médiách. A v médiách sú ako úspešní odprezentovaní tí pekní a chudí ľudia. Napriek tomu, že mnoho detí chce len zhodiť zopár kíl, môže sa im to veľmi ľahko vymknúť spod kontroly. V niektorých prácach sa spomína aj charakteristika osobnosti náchylnej na poruchy príjmu potravy. Ide o osobnosť zaťaženú úzkosťou, pochybnosťami, nutkavým myslením, precitlivenosťou, potrebou veci robiť perfektne, podávať vždy najlepšie výkony, vyhýbať sa konfliktom. Poruchy príjmu potravy nie sú iba o jedle, chudnutí a vzhľade, ale predovšetkým o emóciách, myšlienkach a vzťahoch.
  • Ak rodič postrehne u svojho dieťaťa počiatok problému s príjmom potravy, je dôležité začať komplexnú liečbu. Súčasťou terapie sú aj lekárske vyšetrenia, monitorovanie zdravotného stavu, psychiatrická liečba s možnosťou psychofarmakoterapie, psychoterapeutické konzultácie vedené psychológom, ako aj nutričná podpora a znovuobnovenie normálnych stravovacích návykov. Nevyhnutnosťou je spolupráca s rodinou, so školou a revitalizácia fungovania v sociálnej oblasti Zlepšenie stavu je možné dosiahnuť už po niekoľkých mesiacoch, no úplný návrat k fyzickému a psychickému zdraviu, ako aj k sociálnemu fungovaniu, trvá niekoľko rokov. Prvým krokom k úspechu je však priznanie si choroby a ochota liečiť sa, bojovať nielen s chorobou, ale aj sám so sebou.
Späť na články

Prevencia porúch príjmu potravy

Prevencia porúch príjmu potravy

Zmyslom tohto článku je hlavne upozorniť na to, že s poruchami príjmu potravy sa dá bojovať na niekoľkých úrovniach a je potrebné všetky tieto úrovne využiť. Nezanedbajte to, čo máte vo svojich rukách!

Dozvedieť sa viac
Prevencia

Prevencia

Prevencia sa často spája s tzv. **zdravým životným štýlom**, ktorý zahŕňa racionálne stravovanie, primeraný pohyb, odpočinok a duševnú hygienu. V dnešnej dobe je v rámci prevencie často skloňované aj očkovanie. Čo z toho sa dá využiť v prevencii mentálnej anorexie, či bulímie?

Dozvedieť sa viac
Textová terapia

Textová terapia

V marci 2020 preto vydala Európska asociácia pre psychoterapiu a následne jej jednotlivé sekcie odporúčania pre vedenie on-line terapie (https://www.europsyche.org/special-information-covid-19/). On-line terapia má 4 podoby: telefonický hovor, videokonferencia, štruktúrovaná e-mailová komunikácia a terapia pomocou výmeny textových správ (chat).

Dozvedieť sa viac

Náš instagram